Kilka słów wstępnych :
Gdy zobaczyłem ten projekt, troszkę zdębiałem. W europie tak się nie projektuje przestrzeni. A tu 3 pudełka przeprute otworami w kształcie okien definiują dom. zaciera się granica między ogrodem a domem. Troszkę jak iluzjonistyczna sztuczka, którą mam wrażenie architekci zastosowali w tym domu sprawia że przenikanie się wnętrza z zewnętrzem jest nieoczywiste. A przez to ma ogród jest także pokojem a pokój ogrodem .
Biuro architektoniczne odpowiedzialne za projekt
O podejściu do projektowania Sou Fujimoto
Książka była „szeroko zakrojoną krytyką niezO godnego krajobrazu stworzonego przez współczesną wiedzę naukową”, inspirowaną filozoficznymi implikacjami termodynamiki. Fujimoto był oszołomiony pomysłem, że porządek – bardzo nowoczesna koncepcja, która zapewnia przewidywalność i stabilność, gdy jest duży i solidny – można w rzeczywistości ustanowić poprzez złożenie ułamkowych relacji pomiędzy mniejszymi częściami lub elementami.
Weźmy na przykład las. Można go uznać za system chaotyczny, gdyż nikt go nie projektował według określonego porządku. Jednak z każdego elementu, który spontanicznie tworzy całość, którą nazywamy lasem – wiele z nich jest naprawdę małych – współdziałają ze sobą i utrzymują pewną harmonię i równowagę, którą można nazwać porządkiem. Nawet jeśli nikt celowo nie zaprojektował układu, każdy element odgrywa swoją rolę, aby las funkcjonował jako system obejmujący niepewność i nieoczekiwane zdarzenia.
O koncepcji
Żródła:
https://www.interactiongreen.com/house-n-sou-fujimoto/
https://www.archdaily.com/7484/house-n-sou-fujimoto
https://www.dezeen.com/2012/01/19/house-n-by-sou-fujimoto-architects/