Domy z poliwęglanu


Mam ogromny deficyt czasu. Co krzyżuje mi plany z projektami, które prowadzę w ramach projektu archilab. Walczę w tej chwili z dwoma projektami typologowymi. Które niebawem pokarze na blogu. W miedzy czasie. Żeby nie robić tak dużych przestoi z wpisami. Postanowiłem wprowadzić lekka formę top5. Będę zestawiał tu po piec projektów, które mnie w mniejszym lub większym stopniu inspirują w zakresie materiału, koncepcji, technologi. Zaczynam od nietypowego materiału przy domkach. Poliwęglanu. Jest to o tyle trudny materiał, ze dla niektórych nie do zaakceptowania pod względem estetycznym. A to moje 5 projektów które pozwolą spojrzeć na ten materiał trochę inaczej. Dzięki nie mu architektura zyskuje niezwykłej lekkości.

1.


PROJEKT : House in Yamasaki
ARCHITEKT: Tato Architects

2.


PROJEKT : house in Hiroshima
ARCHITEKT: Suppose Design Office

3.


PROJEKT : Housenear Bratislava
ARCHITEKT: Plural


4.


PROJEKT : Maison D
ARCHITEKT: Fouquet Architecture Urbanisme

5.


PROJEKT : Seasonless House
ARCHITEKT: Casos de Casas
Na koniec chciał bym zestawić kilka parametrów technicznych, które sprawiają że jest to atrakcyjnym materiał pod względem izolacyjności i wytrzymałości

  • wysoka termoizolacyjność (U do 1,0 w/m2K przy panelach o grubości 40mm )

  • odporność na uderzenia

  • wysoka przepuszczalność światła

  • zabezpieczenie warstwą anty UV

  • niewielki ciężar

  • duża sztywność

Dla porównania podaje termoizolacyjność U dla szkła zespolonego to U = 1-1,1 w/m2K, czyli parametry bardzo zbliżone. Na rzecz poliwęglanu przemawia jego cena, poliwęglan jest zdecydowanie tańszym materiałem, szczególnie jeśli porównujemy do szkła hartowanego. jest również bardziej podatnym na kształtowanie, wygięcie w łuk nie stanowi większego problemy . Poliwęglan lity możemy termoformowań na różne sposoby ( ale zestawienie poliwęglanu litego zrobię innym razem).Poliwęglan jest materiałem zdecydowanie lżejszym od szkła, i bezpieczniejszym ( nie kruszy się jak szkło, nawet szkło hartowane rozsypując się na drobne kawałki może pokaleczyć).Jeśli chodzi o estetykę poliwęglanu, trzeba ją zrozumieć i zaakceptować .