KAMELEON mieszkaniówka z NL

 


Na swoje potrzeby projektowe, robię pewne studium różnych ciekawych rozwiązań mieszkaniowych. Nie interesuje mnie sama architektura, ale przede wszystkim korelacje urbanistyczne i to jak dobra architektura, może wpłynąć na jakość przestrzeni publicznej. Na pierwszy strzał KAMELEON, - tak nazywa się multi funkcjonalny blok on nl architects. Interesuje mnie zestawienie mieszkaniówki z innymi funkcjami, taki mix use. Budynki hybrydy, które oferują z jednej strony mieszkania, z drugiej strony maja funkcje, które sprawiają że dom nie jest samotną wyspą. Chce zadać sobie pytania jak współcześnie powinno się budować przestrzeń do życia, czy budować zamknięte enklawy, które oddalone są kilometry ok usług. 


Tu krótki opis zaczerpnięty ze strony autorów 


"Kameleon to ogromny blok mieszkalny, z nowym centrum handlowym i mnóstwem miejsc parkingowych w okolicy, dawniej znanej jako Bijlmermeer . Bijlmer to jedyny obszar w Holandii, który czasami jest uważany za getto. W tej chwili teren przechodzi radykalny proces renowacji; podejmowane są próby przekształcenia go w zwykłe holenderskie przedmieście. Wprowadzono standardową zabudowę w niskiej intensywności, która zastępuje 10 kondygnacyjne apartamentowce, ale także tereny zielone pomiędzy nimi." 


Co dla mnie  jest wartością w tym projekcie, przede wszystkim sposób wpisania w kontekst, który jest dosyć trudny, i porównać go można do naszych rodzimych hiper blokowisk, wprowadzenie usług w parterze wygenerowało, przestrzeń publiczna, 

umieszczanie parkingów pomiędzy parterem usługowym, a częścią mieszkaniowa, zdecydowanie poprawia komfort użytkowania mieszkań. 

W końcu mimo tak dużego molocha udało się uzyskać mieszkaniowe w zgrabnej ludzkiej skali, z ciekawie zaprojektowana częścią przestrzeni półprywatnej  dla mieszkańców. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia.