Wspólnota Mieszkaniowa: Innowacyjny Projekt Plan Común

Co w dzisiejszym wpisie

tak po krotce, po

  1. Niezwykły projekt autorstwa Plan Común, który jest budynkiem mieszkalnym zlokalizowany pod paryżmmem – plan comun
  2. Wspólnota mieszkaniowa, ale nie taka zarządzająca naszymi blokami, lecz projektowanie ukierunkowane na wytwarzanie wewnętrznych wspólnot mieszkaniowych.

Wspolnota mieszkaniowa

Cały czas mam problem ze współczesną mieszkaniówką. Nie raz pisałem, że zanikła przestrzeń półprywatna, przestrzeń wspólna dla mieszkańców. Jestem zdania, że każda przestrzeń wymaga swojej przestrzeni wspólnej. Niezależnie od skali, miasto czy dzielnica potrzebuje swojego placu, a kamienice dziedzińca. Dziedziniec pełnił funkcję przestrzeni wspólnej dla mieszkańców. Dzisiaj sposób zabudowy się zmienił. Zmiany dały dużo światła, zieleni, zintensyfikowały zabudowę, ale przestrzenie półprywatne gdzieś się zatarły. Ten projekt jest ciekawy, bo poszukuje przestrzeni dla mieszkańców. I może to nie jest dziedziniec, ale na pewno przestrzeń, która sprzyja budowaniu wspólnoty.

Plan Común

Ten projekt architektów z Plan Común jest zrealizowany w ciekawy sposób, poszukując projektów, które sprzyjają budowaniu wspólnot mieszkaniowych.

Życie zbiorowe 

Tworząc tę wspólną przestrzeń mieszkaniową, projektanci celowo zdecydowali się zrezygnować z prywatnej przestrzeni mieszkalnej do wynajęcia. Zamiast tego powstał przestronny obszar, w którym mieszkańcy mogą się spotykać. O kierunku społecznym projektu świadczy także hol wejściowy, w którym znajduje się dużo miejsca na rowery i wózki. Tylny dziedziniec jest również przestrzenią wspólną dla wszystkich mieszkańców.

Plan_Común_współnota mieszkaniowa  aksonometria

Plan_Común_współnota mieszkaniowa  aksonometria
Plan_Común_współnota mieszkaniowa  elewacja
Plan_Común_współnota mieszkaniowa  elewacja
Plan_Común_współnota mieszkaniowa  widok dachu
Plan_Común_współnota mieszkaniowa  widok wnętrza
Plan_Común_ widok wnętrza
Plan_Común_ widok wnętrza
Plan_Común widok wejścia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *