archdziennik – 2021.11.12

HIGH LINEHigh line – to niesamowita przestrzeń publiczna ( park), który został utworzony na linii kolejki (New York Central Railroad), która prowadzona była nad drogą, ulicami Manhattanu. 

“Od otwarcia w czerwcu 2009 roku High Line stała się ikoną współczesnej amerykańskiej architektury krajobrazu. Sukces High Line zainspirował miasta w całych Stanach Zjednoczonych do przekształcenia przestarzałej infrastruktury w przestrzeń publiczną. Park stał się atrakcją turystyczną i pobudził rozwój nieruchomości w sąsiednich dzielnicach, podnosząc wartości i ceny nieruchomości wzdłuż trasy. Do września 2014 r. park odwiedzał prawie pięć milionów odwiedzających rocznie, a do 2019 r. odwiedzał go osiem milionów rocznie”

Z perspektywy tematu, który analizuje to rewelacyjny przykład wertykalnego układu droga – przestrzeń publiczna, w której droga jest na poziomie terenu a przestrzeń publiczna nad nią ( to odwrotna wersja tego co zrobiło nl architects) , dwa różne rozwiązania dające bardzo ciekawe i działające rozwiązania. Najważniejsze, że te przestrzenie ze sobą nie kolidują  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *