014| MEME HOUSE | KENGO KUMA | TAIKI, JAPONIA | 2011r

 

NAZWA: Même – Dom Eksperymentalny

ARCHITEKT : Kengo Kuma & Associates

Projekt Kengo Kumy, jest ciekawym experymentem. Który poszukuje form i nowej jakości w zastosowaniu materiałów. To dom przez który światło przenika troszkę w podobny sposób jak przez lód. Jak osiągnięto taki efekt?   . Ten efekt to połączenie tradycyjnego budownictwa szkieletowego z drewna modrzewiowego  i połączenia nowoczesnych powłok membranowych. Wypełnionych izolacja powstała ze zmielonych butelek pet. Cieszę się że tego typu experymentem projektowe powstają. 

Elewacja zewnętrzna wykonana z membrany  w kolorze białym daje bardzo ciekawy efekt szczególnie  w ziemie kiedy dom wygląda jak  iglo.

Wnętrze jest zmienne. Kolor nadaje mu światło i jego kolor. Nastrój światła zewnętrznego (a dobrze wiemy że światło dzienne może mieć bardzo wiele odcieni i barw, budując różne formy nastroju) ta “ambientowa” powłoka daje rozproszone światło o klimacie jaki panuje na zewnątrz. Wyobrażam sobie, że mogę się budzić i zasypiać każdorazowo w innym wnętrzu budowanym przez światło. Niezwykle.

Sam detal to troszkę taka hybryda tradycyjnego budownictwa drewnianego z elementami stalowych elementów, które pomagają naciągnąć membranę na strukturę domu. Widać to najbardziej na zdjęciach z budowy. 

Oto jak zbudowana jest część domu: “Okleiliśmy drewnianą ramę wykonaną z modrzewia japońskiego materiałem membranowym z poliestrowej powłoki fluorowęglowej. Wewnętrzna część pokryta jest  membraną z włókna szklanego. Pomiędzy obie membrany umieszczony jest izolator poliestrowy z recyklingu butelek PET, który przenika światło. Kompozycja ta opiera się na założeniu, że poprzez konwekcję powietrza pomiędzy nimi można zapewnić komfort środowiska wewnętrznego dzięki cyrkulacji.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *