Koncept – dom zaprojektowany przez AI

Koncept domu stworzony wspólnie z AI. To było dosyć ciekawe ćwiczenie projektowe. W dobie wzrostu zainteresowania AI, zacząłem się zastanawiać, na ile może mi pomóc w projektowaniu. I mocno się zaskoczyłem możliwościami. Na razie wykorzystałem AI do pomocy przy pracy kreatywnej, czyli tworzeniu koncepcji domu. Wykorzystałem do tego celu dwa narzędzia sztucznej inteligencji: ChatGPT i Canvę. Zadałem czatowi GPT takie pytanie:

Zaprojektuj budynek, który jest połączeniem meduzy i łąki kwiatowej.

oto jaką dostałem odpowiedź

Dom zaprojektowany przez AI - przykład 2
Dom zaprojektowany przez AI - przykład 3

Opis Idei Projektu Architektonicznego domu zaprojektowanego przez Ai : “Meduza w Kwiatowej Łące”

Projekt architektoniczny “Meduza w Kwiatowej Łące” to unikalne połączenie inspiracji naturą i nowoczesnego designu. Forma budynku, przypominająca meduzę, symbolizuje płynność i elegancję ruchów morskiego stworzenia, które harmonijnie współgrają z otoczeniem pełnym kwiatowych łąk.

Kluczowe Elementy Projektu:

 1. Biomimetyka w Architekturze:
  • Kształt budynku inspirowany jest strukturą meduzy, z płynnymi, falującymi liniami i transparentnymi elementami, które tworzą wrażenie lekkości i ruchu.
  • Centralny rdzeń budynku przypomina dzwon meduzy, a promieniujące od niego struktury naśladują jej macki, co nadaje całości organiczny charakter.

 1. Zielone Dachy i Ściany:
  • Konstrukcja jest otoczona zielonymi dachami i ścianami, które płynnie przechodzą w kwiatowe łąki otaczające budynek. Te naturalne elementy nie tylko poprawiają estetykę, ale również wspierają lokalną bioróżnorodność i tworzą ekosystem przyjazny dla owadów zapylających.
  • Kwiatowe łąki są starannie zaprojektowane, aby kwitły przez cały sezon, zapewniając zmieniający się kalejdoskop kolorów i zapachów.

 1. Ekologiczne Rozwiązania:
  • W projekcie zastosowano nowoczesne technologie ekologiczne, takie jak systemy zbierania wody deszczowej, panele słoneczne i naturalną wentylację, aby minimalizować wpływ budynku na środowisko.
  • Materiały użyte w konstrukcji są zrównoważone i przyjazne dla środowiska, w tym drewno z certyfikowanych źródeł i recyklingowane materiały budowlane.

 1. Przestrzenie Wspólne i Rekreacyjne:
  • Wnętrze budynku jest zaprojektowane z myślą o społeczności, z otwartymi przestrzeniami wspólnymi, które sprzyjają interakcji mieszkańców.
  • Tarasy i balkony są ozdobione kwitnącymi roślinami, tworząc prywatne oazy zieleni dla każdego mieszkańca, a jednocześnie wspólne ogrody i place zabaw integrują społeczność.

 1. Integracja z Krajobrazem:
  • Budynek harmonijnie wpisuje się w naturalny krajobraz, stając się częścią otaczającej go przyrody. Projekt ma na celu nie tylko minimalizowanie śladu ekologicznego, ale także wzbogacenie lokalnej flory i fauny.

“Meduza w Kwiatowej Łące” to manifestacja harmonii między nowoczesną architekturą a naturą, oferując przestrzenie, które są zarówno piękne, jak i funkcjonalne, promując zrównoważony styl życia i wspólnotę.

Poprosiłem sztuczną inteligencje o wygenerowanie opisu dla AI generującego obrazy.

Dobra, dobra, ale architektura nie żyje opisem. Obrazy pokazują zdecydowanie więcej, więc poprosiłem ChatGPT, żeby przygotował mi opis dla generatora obrazów. Oto co otrzymałem, a efekt tych działań widać w zapisanych obrazkach

Opis dla Sztucznej Inteligencji Generującej Obrazy dla Projektu “Meduza w Kwiatowej Łące”

Dom zaprojektowany przez AI - przykład 4

Cel: Wygenerowanie obrazów przedstawiających nowoczesny projekt architektoniczny inspirowany formą meduzy, otoczony kwiatowymi łąkami.

Szczegółowe Wytyczne:

 1. Forma Budynku:
  • Kształt meduzy: Budynek powinien mieć organiczny, falujący kształt, przypominający meduzę. Centralny element konstrukcji powinien wyglądać jak dzwon meduzy, a promieniujące od niego struktury jak macki.
  • Linie i kształty: Użyj płynnych, falujących linii, aby stworzyć wrażenie ruchu i lekkości. Elementy powinny być transparentne lub półprzezroczyste, naśladując delikatność meduzy.

 1. Zielone Dachy i Ściany:
  • Naturalna integracja: Dachy i ściany budynku powinny być pokryte roślinnością, płynnie przechodzącą w kwiatowe łąki wokół budynku.
  • Kwiatowe łąki: Przedstaw łąki z różnorodnymi, kolorowymi kwiatami, które kwitną przez cały sezon, tworząc żywy i dynamiczny krajobraz.

 1. Ekologiczne Rozwiązania:
  • Zielona technologia: Pokaż elementy takie jak panele słoneczne, systemy zbierania wody deszczowej i naturalne wentylacje, wkomponowane w projekt budynku.
  • Zrównoważone materiały: Zastosuj tekstury i elementy sugerujące użycie zrównoważonych materiałów budowlanych, takich jak drewno z certyfikowanych źródeł i recyklingowane materiały.

 1. Przestrzenie Wspólne i Rekreacyjne:
  • Wnętrza: Wygeneruj obrazy otwartych, przestronnych wnętrz, które sprzyjają interakcji mieszkańców. Dodaj tarasy i balkony ozdobione roślinnością.

 1. Ogólnodostępne ogrody: Przedstaw wspólne ogrody i place zabaw, wkomponowane w kwiatowe łąki, które sprzyjają integracji społeczności.

 1. Integracja z Krajobrazem:
  • Harmonijna kompozycja: Upewnij się, że budynek harmonijnie wpisuje się w naturalny krajobraz, stając się częścią otaczającej go przyrody. Pokaż sceny, gdzie budynek i natura współistnieją w pełnej symbiozie.

Styl i Estetyka:

Dom zaprojektowany przez AI - przykład 1
 • Naturalne kolory: Użyj palety kolorów inspirowanej naturą – odcienie zieleni, błękitu, bieli i kolorów kwiatów.
 • Organiczne tekstury: Wykorzystaj tekstury przypominające naturalne materiały, takie jak drewno, kamień i roślinność.
 • Dynamiczność i lekkość: Przedstaw budynek jako lekki, niemal unoszący się, z dynamicznymi liniami i przejrzystymi elementami.

podsumowanie moich spostrzeżeń dla domu zaprojektowanego przez Ai

Nie ukrywam, że ta zabawa była bardzo inspirująca, na tyle mocna, że chciałbym eksplorować ten kierunek badań. Jeśli ktoś uważa, że kreatywność nie jest zagrożona zastąpieniem przez AI, to jest w grubym błędzie. Ale oczywiście bez paniki. Spróbujmy zastanowić się, jak to potężne narzędzie może pomóc nam w codziennej pracy. Sztuczna inteligencja, użyta odpowiednio, może stać się niezastąpionym wsparciem w procesie twórczym, otwierając nowe perspektywy i możliwości, które wcześniej były poza naszym zasięgiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *