Miasto( post) projekt

Od dobrych kilku lat chodzi mi po głowie pewien projekt, który próbowałem wcielać w życie, ale oczywiście z ciągłego braku czasu nie uruchomiłem go. Ale myślę ze teraz jest dobry czas, żeby się tym zająć. O co chodzi? Przede wszystkim o rodzinne miasto Tychy. I to co się z nim dzieje. Ale zacznijmy od początku.


Klub NOT – model nad którym pracujemyKlub NOT – dawniej
Klub NOT – stan obecny

Potencjał

Żyjemy w mieście, Które praktycznie zostało stworzone od podstaw w zaledwie 70 lat. To jak na miasto bardzo mało, w porównaniu np. do Katowic ( ok 150 lat) czy Krakowie (ok 750 lat). Nie liczę resztek pozostałości po starych zabudowaniach w Tychach bo jest tego niewiele i nie ma znaczenia dla struktury miasta. Największym potencjałem rozwojowym miasta jest jego brak obciążenia historycznego.

Grzech

Lata 60 i 70 i 80 dały nam naprawdę wiele nowoczesnych rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych. Maja one oczywiście wiele mankamentów jakie niosą za sobą eksperymenty architektoniczne. A na pewno miasto modernistyczne było takim eksperymentem. Bolączką i największym grzechem tego eksperymentu architektoniczno-urbanistycznego robimy kolorowankę ze styropianu. Lata 90 aż do dzisiaj niszczą to co udało się zbudować. A perełki architektury nabierają przypadkowych warstw.

Warstwy

Nie mam złudzeń. Każda architektura i urbanistyka nabiera warstw tzn. Dostaje drugie trzecie itd. życie. Jest to nieunikniony proces. Tychy nabierają w tej chwili bardzo dzikich warstw stając się bardziej kolorowanką niż zamierzonym działaniem. Nie zmienia to faktu że w pewnym momencie, może za 10 lat, a może i za 50 lat odkryjemy piękno przykryte pod kolorowymi warstwami styropianu. A wtedy kolejne warstwy będą przywracać pierwotny charakter założeń architektonicznych czy urbanistycznych.

Czym dla mnie powinny być Tychy

Przede wszystkim dalej powinny być eksperymentem architektoniczno urbanistycznym. Mogą sobie na to pozwolić bo geneza ich powstania właśnie taka była, wiec kontynuacja może powinna patrzeć w podobną stronę. Przerażającym jest fakt, że od 30 lat na terenie Tychów nie powstał, żaden wybitny obiekt architektoniczny ( no może poza kościołem franciszkanów), przyczyną tego prawdopodobnie jest brak konkursów architektonicznych.

Klub NOT – stan obecny

Archilab

W momencie kiedy rejestrowałem domenę archilab. Myślałem o nim jak o poligonie doświadczalnym, w który Tychy miały odegrać główna role, ale żeby to nastąpiło trzeba określić to co mamy, jakimi parametrami dysponujemy. Chciałbym w ramach archilaba zbudować cyfrową informacje o budynkach w Tychach. To trudne zadanie, ale mi się nigdzie nie spieszy.

Dla tego otwieram dział Miasto(post)projekt, z inwentaryzacją cyfrową budynków w oparciu o dokumentację zdjęciową i archiwalne projekty. A na zdjęciach kilka próbek do czego dążę

.

Miasto projekt = miasto (post)projekt

Klub NOT – stan obecny, wnętrze klatki

Ośrodek w paprocanach –  model nad, którym pracujemy

Ośrodek w paprocanach –  stan obecny

ZEG – dawniej
ZEG- model nad którym pracujemy

ZEG- w trakcie rozbiórki

3 thoughts on “Miasto( post) projekt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *