Domy z drewna
Drewno w architekturze jest używane od tysięcy lat. Było podstawowym budulcem, z jakiego ludzie korzystali i budowali. Niesamowite, ze w dzisiejszych czasach powracamy do tego materiału,i  okazuje się jednym z najbardziej ekologicznych. A co najważniejsze o jednym z najniższych współczynników śladu węglowego. Dzisiejsze budowle z drewna są niezwykle. W Skandynawii przestawiają cały przemysł budowlany oparty na drewnie lub kompozytach drewnianych. Nie mowie tu tylko o domach jednorodzinnych, ale nawet o budynkach wieżowych. Niedawno powstał taki w Norwegii podaje link. A tym czasem moje 3 typy domów drewnianych. Które mnie osobiście inspirują .


PROJEKT : Casa Avandaro en Valle de Bravo
ARCHITEKT: cc arquitectos
Niedawno odkryłem tą pracownie. Robią ciekawe projekty. A ten dom ma bardzo klasyczne proporcje i wyraz architektoniczny. Warto przyjrzeć się detalom połączeń konstrukcji drewnianej.

PROJEKT : vacation homes in leis
ARCHITEKT: peter zumthor
a tu znajdziemy notkę biograficzną tego wybitnego architekta
Niezwykły architekt i niezwykły dom ,w którym cala grę wnętrza domu odgrywają przepiękne widoki na góry. Sam dom dla mnie to taka przestrzenna układanka z drewnianych puzzli. Która otwiera się na widoki.
PROJEKT : Rental Space Tower
ARCHITEKT: sou fujimotoTato Architects

projekt stanowi część ciekawej wystawy, domy przyszłości
Ten dom jest eksperymentem przestrzennym. Na wystawę domów przyszłości w Japonii. Dom zbudowany jest przez przestrzenie i plany.

Bardzo nie typowe podejście do budownictwa jednorodzinnego

Na koniec trochę o parametrach drewna. Na szczególną uwagę zasługują dwa parametry.

Przede wszystkim izolacyjność, który w przeciwieństwie do innych materiałów konstrukcyjnych z drewna, nie stwarza problemu mostków termicznych. Drewno lite to materiał o bardzo wysokiej izolacyjności cieplnej: współczynniku przenikania λ = 0,2 W/m*K .

Drugi parametr to właściwości konstrukcyjne. Kompozyty drewniane np. System LVL (tu taj troszkę informacji o LVL) daje imponujące efekty co do rozpiętości belek. Najlepszym przykładem jest stosowanie konstrukcji typu lvl np.  na basenach. Gdzie rozpiętości są znaczne, a mikroklimat tez nie sprzyja konstrukcji.

Drewno to materiał przyszłości, którym warto się zainteresować. Szczególnie jeśli myślimy o budowie domu o niskim śladzie węglowym.