Domy z poliwęglanu

Mam ogromny deficyt czasu. Co krzyżuje mi plany z projektami, które prowadzę w ramach projektu archilab. Walczę w tej chwili z dwoma projektami typologowymi. Które niebawem pokarze na blogu. W miedzy czasie. Żeby nie robić tak dużych przestoi z wpisami. Postanowiłem wprowadzić lekka formę top5. Będę zestawiał tu po piec projektów, które mnie w mniejszym lub większym stopniu inspirują w zakresie materiału, koncepcji, technologi. Zaczynam od nietypowego materiału przy domkach. Poliwęglanu. Jest to o tyle trudny materiał, ze dla niektórych nie do zaakceptowania pod względem estetycznym. A to moje 5 projektów które pozwolą spojrzeć na ten materiał trochę inaczej. Dzięki nie mu architektura zyskuje niezwykłej lekkości.


1.

PROJEKT : House in Yamasaki
ARCHITEKT: Tato Architects2.

PROJEKT : house in Hiroshima
ARCHITEKT: Suppose Design Office3.

PROJEKT : Housenear Bratislava
ARCHITEKT: Plural4.

PROJEKT : Maison D
ARCHITEKT: Fouquet Architecture Urbanisme5.

PROJEKT : Seasonless House
ARCHITEKT: Casos de Casas


Na koniec chciał bym zestawić kilka parametrów technicznych, które sprawiają że jest to atrakcyjnym materiał pod względem izolacyjności i wytrzymałości

  • wysoka termoizolacyjność (U do 1,0 w/m2K przy panelach o grubości 40mm )
  • odporność na uderzenia
  • wysoka przepuszczalność światła
  • zabezpieczenie warstwą anty UV
  • niewielki ciężar
  • duża sztywność

Dla porównania podaje termoizolacyjność U dla szkła zespolonego to U = 1-1,1 w/m2K, czyli parametry bardzo zbliżone. Na rzecz poliwęglanu przemawia jego cena, poliwęglan jest zdecydowanie tańszym materiałem, szczególnie jeśli porównujemy do szkła hartowanego. jest również bardziej podatnym na kształtowanie, wygięcie w łuk nie stanowi większego problemy . Poliwęglan lity możemy termoformowań na różne sposoby ( ale zestawienie poliwęglanu litego zrobię innym razem).Poliwęglan jest materiałem zdecydowanie lżejszym od szkła, i bezpieczniejszym ( nie kruszy się jak szkło, nawet szkło hartowane rozsypując się na drobne kawałki może pokaleczyć).Jeśli chodzi o estetykę poliwęglanu, trzeba ją zrozumieć i zaakceptować .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *