DOM NA WĄSKĄ DZIAŁKE – OPCJA 1

Od nowego roku zaczynam nowy cykl, spróbuje zastanowić się nad problemami jakie dotuczą budowy domów na nietypowych działkach. Na pierwszy ogień wziąłem wąskie działki. Co najważniejsze, nie chce tu się zajmować typowymi rozwiązaniami tylko raczej indywidualnym rozwiązaniem problemu z wykorzystaniem wszystkich walorów jak i mankamentów wąskich działek.

Czy da się wybudować dom na działce o szerokości 10 m?

Chciałbym tu się zastanowić nad problemem wąskich działek, których szerokość jest mniejsza niż szesnaście metrów, a nawet ekstremalnie wąskie 10-12 m. Pytanie czy na takich działkach da się coś sensownego wybudować. Z reguły takie działki są wąskie ale długie. I nad taką działką chce wziąć na warsztat . Spróbuje stworzyć kilka szybkich koncepcji (diagramowych koncepcji), które pokażą kierunek w jakim można rozwiązać problem budowy na wąskich działkach.

Co mówią o wąskich działkach przepisy?

Nas interesuje jeden przepis, który umożliwia zmniejszenie odległości od granicy z jednej strony do 1,5 

§ 12. [Odległość od granicy z sąsiednią działką budowlaną]

1) budowę budynku ścianą bez okien i drzwi bezpośrednio przy granicy działki budowlanej lub w odległości mniejszej niż określona w ust. 1 pkt 2, lecz nie mniejszej niż 1,5 m, na działce budowlanej o szerokości 16 m lub mniejszej;

Jakie problemy możemy naptkać ?

Problemy, które wiążą się z projektowaniem na wąskich działkach są różne i wynikają w większości ze specyfiki terenu (wiadomo każda działka jest inna, inaczej na nią pada światło, inaczej zlokalizowanych ma sąsiadów, specyfika ogrodu też ma znaczenie), i ciężko określić wszystkie parametry, które trzeba uwzględnić, ale warto przyjrzeć się kilku i przeanalizować działkę pod tym kątem :

  • strony świata, co najważniejsze gdzie jest południowa i zachodnią część ogrodu
  • jak specyficzna jest zabudowa sąsiednich budynków – czy są blisko ( czy budynki są np. w granicy działki), czy daleko i mamy za naszą granicą jakieś bezpieczne przedpole
  • gdzie na naszej działce jest najlepsze miejsce na ogród ( przede wszystkim uwzględniając odpowiednią expozycje na światło, może lokalizacja jakiś fajnych drzew, które warto zachować)
  • co mówi o naszej działce MPZP.

Tych czynników może być naprawdę dużo więcej.

Jaka bryła

Żeby zobrazować problemy i spróbować na nie wizualnie odpowiedzieć, zrobię na blogu kilka koncepcji (roboczych oczywiście ), ale pokazujących jak możemy rozwiązać pewne problemy projektowe. Ale żeby to zrobić muszę przyjąć jakieś założenia

dom na wąskiej działce sytuacja
założenia w postaci graficznej

założenie 1.

Załóżmy, że działka ma 10 m szerokości, przy tym założeniu minimalne szerokość domu jakie możemy osiągnąć stosując odległości najmniejsze jakie możemy przyjąć od granicy -1,5 m z obu stron, wychodzi nam dość wąski budynek, który ma 7 m szeroki, dostajemy budynek wąski i długi.

założenie 2

Mamy działkę długą z fajnym drzewostanem w części dolnej działki, powierzchnia działki to ok 300 -500m2. Przy założeniu, że działka ma 10 m szerokości mamy odpowiednio 30-50 m długości działki.

założenie 3

droga dojazdowa w górnej części działki 

założenie 4 

sąsiedzi blisko granicy, ale nie w samej granicy

Jakie problemy nasówają się przy projektowaniu tak wąskiej działki 

Mamy wąski długi budynek o szerokości 7 m i długości dopasowanej do potrzeb funkcjonalnych, z takim budynkiem pojawiają się następujące problemu

  1.  jak doświetlić taki budynek skoro nie możemy zrobić okien na ścianach bocznych ?
  2. jak połączyć taki budynek z ogrodem w momencie jeśli mamy fajny ogród, szkoda go pozostawić gdzieś z boku, lepiej wciągnąć w relację z budynkiem ?
  3.  jak zapewnić budynkowi prywatność ?

dom na wąskiej działce diagram
diagram koncepcyjny

jak rozwiązać oświetlenie  w wąskim domu?

Odrazu zaznaczam, że to jedno z możliwyh rozwiązań. Nasówa się pomysł, żeby doświetlić dom poprzez patia. A w opcji, którą proponuje w tym wpisie przez jedno patio, które jednocześnie może stać się sercem domu, z salonu można wyjść bezpośrednio do patio, a patio będzie pełniło funkcje również tarasu. 
dom na wąskiej działce diagram
diagram koncepcyjny

jak połączyć budynek z ogrodem ?

To co przyszło mi do głowy. to uwolnienie fragmentu budynku , w sposób jak pokazałem na obrazku poniżej. W taki sposób można uzyskać fajną przestrzeń np. na otwartą kuchnie, która może łączyć ogród z patio, tym samy łącząc cały dom z ogrodem.

dom na wąskiej działce diagram
diagram koncepcyjny

Jak odizolować się od sąsiadów ?

Z jednej strony nie ma problemu, mamy ścianę domu, od z drugiej strony może zastosować np. formę żaluzji pionowej, lub formę ażurową np. z cegły układanej z prześwitami. np. jak w tym projekcie Bardolph Gardens autorstwa Breathe Architecture .

przykład ażuru w projekci domu Bardolph Gardens autorstwa Breathe Architecture

I na koniec krótka interpretacji założeń projektowych, w postaci kilku schematycznych opcji interpretacji założonej typologi.

dom na wąskiej działce wersja 1
kocepcja 1 – z dachem jednospadowym
dom na wąskiej działce wersja 2
kocepcja 2 – z dachem dwuspadowym w ukłądzie prostopadłym do drogi

dom na wąskiej działce wersja 3
kocepcja 3 – z dachem dwuspadowym w ukłądzie równoległym do drogi
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *