POMYSŁ NA DOM NA WĄSKIEJ DZIAŁCE – OPCJA 2

 

dom na wąskiej działce

Kotnyłuje temat domu na  wąskiej działce, wcześniej zdefiniowałem założenia dla działki i narazie zostaje przy tych założeniach.

Przypomnijmy założenia domu na wąskiej działce

Przypominam założenia z poprzedniego wpisu, na jego pdstawie przedstawiam kolejny pomysł na wąską działke.


https://www.archilab.pl/2023/02/dom-na-waska-dziake-opcja-1.html

założenie 1.

Załóżmy, że działka ma 10 m szerokości, przy tym założeniu minimalne szerokość domu jakie możemy osiągnąć stosując odległości najmniejsze jakie możemy przyjąć od granicy -1,5 m z obu stron, wychodzi nam dość wąski budynek, który ma 7 m szeroki, dostajemy budynek wąski i długi.

założenie 2

Mamy działkę długą z fajnym drzewostanem w części dolnej działki, powierzchnia działki to ok 300 -500m2. Przy założeniu, że działka ma 10 m szerokości mamy odpowiednio 30-50 m długości działki.

założenie 3

droga dojazdowa w górnej części działki 

założenie 4 

sąsiedzi blisko granicy, ale nie w samej granicy

Dom na wąskiej działkce z atrium 

Dom na wąskiej działce z atrium, tak to rozwinięcie wcześniejszej opcji, gdzie proponowałem patia. Ale korzystając z tej samej zasady, możemy uzyskać bardziej spójną bryłę, a co najważniejsze atrium staje się bardzo prywatną przestrzenią. w której może rosnąć sobie i drzewko i stać ławeczka, i jednocześnie doświetlamy pokoje. Ale od początku, koncepcja zakłada dwie bryły. Parterową od ulicy i dwukondygnacyjną w części ogrodowej, te dwie bryły połączone są dwoma łącznikami ( w których znajdują się schody i połączanie z salonem oraz kuchnią. Poniżej rzut funkcjonalny.

dom na wąskiej działce

dom na wąskiej działce

Część parterowa może mieścić w sobie garaż, wiatrołap, i pomieszczenia gospodarcze, techniczne itp. Część dwukondygnacyjna mieści na parterze salon z kuchnią, który jest doświetlany z atrium i od strony ogrodu. Na pietrze 3 sypialnie z czego jedna sypialnia od strony atrium ( z możliwym małym balkonikiem wychodzącym na atrium).

Zalet tej opcji jest kilka:

1. salon i pokoje maja bezpośrednie połączanie z ogrodem

2. salon ma także połączenie z atrium

3. cześć garażowa i techniczna jest oddzielona od części dziennej i nocnej atrium

4. salon ma doświetlenie z dwóch stron od ogrodu i od atrium.

dom na wąskiej działce

dom na wąskiej działce

dom na wąskiej działce

dom na wąskiej działce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *