Dom miedzy drzewami – dom inspirowany kwiatami

 

dom między drzewami

Zaczynam prace nad kolejnym domem typologicznym, idea tego domów typologicznych opisuje tutaj, a sam pomysł na dom miedzy drzewami ma już kilka miesięcy, i pierwsze szkice powstały na plaży w Chorwacji. chciałem pokłonić się przed problemem zadrzewionych działek. sprawiają one mnóstwo problemów w lokalizacji domu, posadowieniu go stare drzewa, nadają wyjątkowości domu. i działce. nie warto ich osuwać. 

jake zalozenia dla domu na zadrzewionej dzialce?

Żeby pracować w konkretnej lokalizacji przyjąłem ścisłe założenia teokratycznej działki

– działka od 1000- 1500 m2,

– występujące w dosyć gęste drzewa, których nie chcemy usunąć,

– działka o lekkim spadku,

dom między drzewami - teren

Jaki jest główny problem przy realizacji budynku blisko drzew?

Najważniejsze jest tak posadowić budynek, żeby nie uszkodzić sytemu korzeniowego drzew. wszelkiego rodzaju ławy fundamentowe, płyty fundamentowe wymagają rozkopania terenu, zaszalowania, zalania betonem, wymiany gruntów itd. to zmniejsza szanse na utrzymanie drzew przy życiu i nienaruszeniu jego systemu korzeniowego, oraz naruszeniu jego gospodarki wodnej.
zdecydowanie budynek lokalizowany na stopach fundamentowych, może łatwiej reagować z tym co dzieje się w ziemi, stopy fundamentowe ( lub nawet forma pali ), może być wykonana jako prefabrykowane i wykonane poza terenem budowy.

 Podniesienie budynku ponad teren i oderwanie go od ziemi nawet na 60 cm. pozwoli na pewno ograniczyć zaburzeniu gospodarki wodnej terenu. i jeśli to jest teren o cechach leśnych, zdecydowanie zabezpieczy ściółkę. usytuowanie budynku na “palach” umożliwi również bardziej swobodne manewrowanie pomiędzy drzewami.

Inspiracja

Inspiracją do powstania tego projekt jest natura, a dokładniej łąka i kwiaty, które umiejętnie rozpychają się pomiędzy kwiatami poprzez płatki, łapią światło . Tą analogie chce wykorzystać w koncepcji tego domu.

 

Problem 

Zasadniczym problemem jest takie posadowienie domu, żeby zachować i nie uszkodzić drzew. Żeby dom reagował z naturą musi płynnie dostosowywać się do jej wzoru ( w tym przypadku układu drzew). płynne formy tez łagodniej reagują na kształty korony drzew, można je do nich dostosować.

Korytarz

Płynne formy nie są za to zbyt dobre do rozkładu mebli (szczególnie szaf, zawieszenia telewizora itp.).Dlatego powstał pomysł aby cały układ typologii oprzeć na “rdzeniach” prostych odcinkach, które stanowiły by zarazem kręgosłup budynku, ale funkcjonalnie i estetycznie kryły  w sobie szafy, łazienki pom. gospodarcze. Również łatwiej jest zacząć od prostych kresek w szkicu pomiędzy drzewami.

dom między drzewami - rdzenie

Platki

Do tych prostych odcinków (kresek) można dołożyć “płatki”, czyli w tym przypadku luźną kreską rysowany obrys budynku, który poprzez swoją płynną formę dostosowuje się do kształtu korony drzew.


dom między drzewami -linie

dom między drzewami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *