011 | Latapie House | lacaton and vassal | Floirac, France | 1993r

MÓJ KOMENTARZ 

Ten dom jest bardzo fajnym przykładem, że ekologiczne podejście do budowy swojego domu nie wymaga kosmicznych technologii, a może też zrealizować to niskobudżetowo, przy użyciu tanich materiałów wykończeniowych, ale z zachowaniem pewnych zasad przy projektowaniu zrównoważonych i ekologicznych obiektów, które umożliwiają regulacje temperatury w budynku, oraz utratę energii. 

OPIS AUTORSKI:

Niedrogi dom został wybudowany przy ograniczonym budżecie dla małżeństwa z dwójką dzieci. Znajduje się on na skraju osiedla mieszkaniowego i doskonale wpisuje się w kontekst ulicy. Jego bryła jest prostokątna, a na niej umieszczono dwie otwarte platformy. Jedna strona domu, od strony ulicy, pokryta jest nieprzezroczystą blachą włókno-cementową, podczas gdy druga strona, od strony ogrodu, wykonana jest z przezroczystej blachy poliwęglanowej, tworząc tym samym oranżerię.

Drewniana struktura domu, umocowana wewnątrz ramy za pomocą nieprzezroczystej blachy, wyznacza izolowaną i ogrzewaną przestrzeń zimową, która może być otwarta na oranżerię oraz na zewnętrzną stronę ulicy.

Oranżeria  jest zorientowane na wschód, co pozwala na wpadanie do niego porannego słońca. Ta część domu przeznaczona jest do zamieszkania i wyposażona w obszerne panele wentylacyjne, co zapewnia komfort w okresie letnim.

Mobilny charakter elewacji wschodniej i zachodniej umożliwia dostosowanie domu do potrzeb i życzeń mieszkańców, regulując poziom oświetlenia, przejrzystość, prywatność, ochronę oraz wentylację.


ARCHITEKCI:

lacaton and vassal architekci 

FOTOGRAF: 

Philippe Ruault 

ŹRÓDŁA :

https://arquitecturaviva.com/works/casa-latapie-8

https://www.lacatonvassal.com/index.php?idp=25#

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *