Domy Typowe hybrydowe

Ile osób wybierając dom pierwszą myśli kieruje w stronę domków katalogowych. Czy jest coś w tym złego .W/g mnie nie ma . Sama idea domków katalogowych nie jest zła . Problem stanowi z reguły jakoś architektoniczna takich domów. Ale można dostrzec wiele plusów takich rozwiązań.

Próbowałem sobie pookładać w głowie plusy i minusy domów katalogowych i domów indywidualnych i doszedłem do pewnych ciekawych wniosków. Które pozwoliły mi na opisanie jeszcze jednej formy sprzedaży domków . Ale o tym za chwile zacznijmy od początku.

DOMY KATALOGOWE

Największym plusem domu katalogowego jest jego wizualna obecność, co to znaczy. Ze kupujemy gotowy produkt z określonymi parametrami – powierzchnią, zdefiniowanym wyglądem i skalkulowana ceną. Jest to na tyle ważny parametr, że pozwala nam przy przysłowiowej kawie zdecydować, który dom nam się podoba i który nam odpowiada funkcjonalnie i estetycznie .

O cenie dokumentacji na razie nie będę pisał. Uważam ze wydajać kilkaset tysięcy (czy milionów) na dom, nie powinniśmy zastanawiać się nad cenna dokumentacji.

A co wiec z minusami. Największym minusem domów katalogowych jest ich osierocenie. W wielu przypadkach to sieroty bez swoich rodziców. Architekt robi projekt i oddaje prawa autorskie, a co za tym idzie potencjalne błędy dokumentacji przejmuje ktoś inny, kończy się na tym, ze na budowie problemów nie rozwiązuje autor projektu, a to wiąże się to bardzo często z dodatkowymi niesprawdzonymi kosztami, np. uzupełnienia i poprawy dokumentacji, w przypadku domu indywidualnego poprawki naniesie autor projektu w ramach gwarancji, a co z domem katalogowym kto zrobi poprawki w ramach gwarancji?

DOMY INDYWIDUALNE

zacznę tu trochę odwrotnie . Najpierw minusy. Największym minusem domów indywidualnych jest tzw. kupowanie kota w worku. Tzn. nie wiemy co dostaniemy w wersji finalnej . Czy architekt spełni nasze oczekiwania i funkcjonalne i estetyczne . A czy nam się podoba czy nie za koncepcje musimy zapłacić. Często na tym polu powstają nieporozumienia na lini inwestor architekt. Architekt chce dostać zapłatę za czas i koszty poświęcone przy pracy nad projektem. Inwestor niezadowolony z wizji, nie chce zapłacić. Kończy się na tym, że ogromny rynek budownictwa jednorodzinnego w Polsce jest zawłaszczony przez domy katalogowe, moim zdaniem głównie dla tego, że ludzie nie lubią kupowania kota w worku. .

To teraz plusy

Plusem jest fakt ze architekci traktują swoje projekty jak dzieci . Utożsamiając się z nimi potrafią poświecić wiele godzin nawet nie odpłatnie żeby dzieło dla nich było idealne. Potorfia weryfikować koszty na etapie budowy i zmieniać projekt nie tracąc jego autentyczności. I oczywiście dom indywidualny jest dopasowany do działki. I co najważniejsze, na budowie mamy styczność z autorem projektu, a co za tym idzie błędy w dokumentacji (lub braki jakiś rysunków), można szybko i dużo taniej kontrolować, rozmawiając bezpośrednio z autorem projektu

WIĘC CZY JEST COŚ POMIĘDZY?

Odpowiedz jest prosta stworzyć hybrydę tych dwóch metod. Tzn połączyć plusy domów katalogowych z plusami projektowania indywidualnego a wyrzucając minusy? Tak powstała nasza koncepcja domów typologicznych hybrydowych.

Jakby to działa. Przede wszystkim produktem dla nas jest typologia domu. Ma ona swoje określone parametry. Określona kubaturę i określona cena. Jedyna różnica miedzy domem katalogowym jest taka ze dokumentacja nie jest zamknięta, dostosowujemy ja pod daną lokalizacje i wytyczne inwestorów. Kończymy dokumentacje, mając konkretna lokalizacje. Co najważniejsze nie zostawiamy projektów samych sobie. Walczymy do samego końca budowy i mierzymy się ze wszystkimi problemami jakie ta budowa niesie.

PODSUMOWUJĄC

DOMY TYPOLOGICZNE TO

– to śmiałe i nowoczesne koncepty typologiczne domów jednorodzinnych , które tworzone są do etapów zaawansowanej koncepcji architektonicznej, ale ich ostateczny szlif budowlano wykonawczy nadajemy razem z inwestorem.

Ogromnym plusem takiego rozwiązania jest fakt, ze mimo powtarzalności typologi, jest możliwe uzyskanie zindywidualizowanego charakteru każdego domu.

DO CZEGO ZMIERZAMY

W najbliższym czasie skupiamy się na opracowaniu naszych indywidualnych typologi domów (oczywiście nowoczesnych i nietypowych :)), stadium pracy oczywiście będziemy publikować na blogu, a finalne rezultaty na stronie IDCODE. Pierwszy projekt jest już dostępny : DOM PRZY LESIE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *