DOM SZKLARNIA

Dom szklarnia, kolejny typ budownictwa wykorzystywany przy architekturze zrównoważonego rozwoju. Oczywiście nazwa “Szklarnia” to taka troszkę moja nazwa obejmująca pewien typ zabudowy. Zabudowy w której dom ma dwie skóry, a efekt szklarniowy jest wykorzystywany do pasywnego regulowania izolacyjności. Więc używając słowa “szklarnia” w poniższym artykule rozumiem to jako druga powłokę domu. Działa to troszkę jak termos. Podwójna skóra wytwarza strefę pośrednia między wnętrzem a zewnętrzem. podwójna skóra strefa przejściowa między wnętrzem a zewnętrzem domu. Taki zabieg zdecydowanie poprawia zarządzanie elegia w domu. Ale też sprawia że przestrzeń pośrednia może dać możliwość budowania niepowtarzalnego mikroklimatu.

Już o kilku tego typu projektach pisałem linki do wpisów poniżej:

DOM BAMBUSOWY

LATAPIE HOUSES

Jakie zalety ma dom, który jest obudowany działający jak dom szklarnia?

 1. Energooszczędność: “Szklarnia” może pełnić funkcję izolacji cieplnej, pomagając w ogrzewaniu domu w naturalny sposób poprzez wykorzystanie energii słonecznej.
 2. Ograniczenie kosztów ogrzewania. Dzięki efektowi szklarniowemu, który zatrzymuje ciepło, możesz ograniczyć zużycie energii potrzebnej do ogrzewania domu, co przekłada się na niższe rachunki za energię.
 3. Naturalne oświetlenie. “Szklarnia” umożliwia naturalne doprowadzenie światła do wnętrza domu, co może poprawić samopoczucie mieszkańców i zmniejszyć konieczność używania sztucznego oświetlenia w ciągu dnia.
 4. Hodowla roślin. Możliwość uprawy roślin w szklarni może być korzystna dla mieszkańców, umożliwiając hodowlę warzyw, ziół czy kwiatów przez większą część roku.
 5. Estetyka. Szklarnia może dodawać unikalnego i atrakcyjnego wyglądu zewnętrznego domu, a także stworzyć przyjemną atmosferę wewnątrz, łącząc przestrzeń domu z naturą.
 6. Ochrona przed warunkami atmosferycznymi. “Szklarnia” może chronić zewnętrzne elementy domu, takie jak tarasy czy pergole, orz przed deszczem, śniegiem czy wiatrem. Może przedłużyć ich żywotność i zmniejszyć potrzebę konserwacji.
 7. Wzrost wartości nieruchomości. Dom z szklarnią może być atrakcyjniejszy dla potencjalnych nabywców ze względu na swoje unikatowe cechy i potencjał oszczędnościowy związany z efektem szklarniowym.

jakie są minusy domu typu “szklarnia”?

 1. Przegrzewanie się: W upalne dni “szklarnia” może przegrzewać się, co może prowadzić do nadmiernego nagrzewania się wnętrza domu. Będzie to wymagać dodatkowych środków chłodzących.
 2. Wysokie koszty. Konstrukcja oraz zastosowanie specjalistycznych materiałów do zapewnienia odpowiedniej izolacji termicznej może wiązać się z wysokimi kosztami budowy i utrzymania.
 3. Trudność w utrzymaniu czystości. Szklane powierzchnie wymagają regularnego czyszczenia, aby utrzymać estetyczny wygląd domu, co może być uciążliwe, zwłaszcza w przypadku dużych powierzchni szklanych.
 4. Ryzyko uszkodzeń. Szklane powierzchnie są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne, takie jak pęknięcia czy rozbicia, co może wymagać kosztownych napraw lub wymiany.
 5. Ograniczenia w aranżacji wnętrza. Konstrukcja szklarni może narzucać pewne ograniczenia w aranżacji wnętrza domu, na przykład ograniczając możliwości umieszczenia mebli czy dekoracji wokół szklanych ścian.

DOM W DOMIE

poniżej projekt który wykorzystują podwójna skórę jako element zrównoważonegogo projektowania. I może to nie jest typowa szklarnia, ale bardziej realna w realizacji jej wersja.

nazwa: house in house

biuro projektowe : C/O now

materiały wykorzystane w prezentacji pochodzą głownie ze strony pracowni.

tak wiem mocna przemysłowych charakter tego budynku. Autorzy nie ukrywają inspiracje pracami pracowni location and vassal architects. ( już kilka prac tej pracowni publikowałem). Ten dom świetnie pokazuje zasadę o która mi chodzi dom właściwy i obudowane przedpole. Takie rozwiązanie daje daje kilka ciekawych atutów. A szklenie jest usytułowane w przemyślany i racjonalny sposób

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *