Cegła w budownictwie zrównoważonym

W dzisiejszych czasach, troska o środowisko naturalne staje się coraz bardziej palącym problemem. Branża budowlana musi poszukiwać nowych, bardziej zrównoważonych rozwiązań. Jednym z materiałów, który odgrywa istotną rolę w tej kwestii, jest cegła. W tym wpisie przyjrzymy się, dlaczego zrównoważone budownictwo z użyciem cegły może być kluczowym elementem walki ze zmianami klimatycznymi i jakie korzyści niesie ze sobą ten podejście.

Cegła w budownictwie zrównoważonym

Ocena, czy cegła jest materiałem ekologicznym, i nadaje się w budownictwie zrównoważonym zależy od różnych czynników i kontekstu produkcji oraz zastosowania. Oto kilka punktów do rozważenia:

  1. Produkcja: Tradycyjna produkcja cegły, zwłaszcza wypalana, może być energetycznie intensywna i generować emisje gazów cieplarnianych oraz inne zanieczyszczenia. Jednak nowoczesne technologie produkcji cegieł, takie jak suszenie w piecach wykorzystujących energię odnawialną lub metody niskoemisyjne, mogą zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko.
  2. Trwałość: Cegła jest znana ze swojej trwałości i odporności na warunki atmosferyczne. Oznacza to, że ​​może mieć dłuższą żywotność niż niektóre inne materiały budowlane, co może zmniejszyć potrzebę częstych wymian i napraw.
  3. Efektywność energetyczna: Cegła ma dobre właściwości termoizolacyjne, co może pomóc w utrzymaniu stabilnej temperatury wewnątrz budynków. Budynki zbudowane z cegły mogą więc wymagać mniejszego zużycia energii na ogrzewanie lub chłodzenie.
  4. Recykling: Cegła może być przetwarzana i ponownie wykorzystywana w procesie budowlanym. Zdemontowane stare budynki z cegły mogą być rozbierane. Cegła może być wykorzystywana do budowy nowych struktur lub odzyskiwana jako kruszywo do produkcji nowych materiałów.
  5. Lokalność: W przypadku produkcji i użycia cegły na miejscu. Brak konieczności długotrwałego transportu, można zmniejszyć emisje związane z transportem i promować lokalną gospodarkę.

Podsumowując, produkcja cegły może generować negatywny wpływ na środowisko. istnieją jednak sposoby, aby zminimalizować ten wpływ na środowisko. Zastosowanie nowoczesnych technologii produkcji, recykling i lokalne dostawy. W związku z tym, w odpowiednich warunkach i przy odpowiednich praktykach, cegła może być uważana za materiał o stosunkowo niskim wpływie ekologicznym.

Czy cegłę można produkować bardziej ekologicznie?

Nowoczesne technologie produkcji cegieł również przyczyniają się do zrównoważonego budownictwa. Piecyki wykorzystujące energię odnawialną lub metody niskoemisyjne redukują emisje gazów cieplarnianych związanych z produkcją cegieł. Ponadto, badania nad materiałami kompozytowymi mogą prowadzić do stworzenia jeszcze bardziej ekologicznych wersji tego tradycyjnego materiału budowlanego.

Przykłady projektów zastosowania cegły w zrównoważonych projektach

Przedstawie dwa przykłady projektów, które wykorzystują cegłę jako główny budulec, jeden to dom pasywny, drugi to dom który wykorzystuje cegłę z odzysku.

  1. Dom pasywny – McLeana Quinlana (architekt) – Jima Stephensona ( fotograf) – Devon Passivhaus

“Jesteśmy pozytywnie nastawieni energetycznie, wytwarzana moc przekracza zużycie energii o 40%, a emisja CO2 jest ujemna. W miesiącach letnich dom wygenerował 3500 kWh energii elektrycznej, zużywając jedynie 60 kWh, a pozostała część energii była odprowadzana z powrotem do sieci” – tak piszą zadowoleni klienci biura McLeana Quinlan

Devon Passivhaus
Devon Passivhaus
Devon Passivhaus
Devon Passivhaus
Shute Hill by Mclean Quinlan. Copyright Jim Stephenson 2019
Devon Passivhaus - rzut
  1. Projekt z cegły z odzysku – BLAF Architecten(architekt) – Stijn Bollaert (fotograf) – gjg house

Projekt pracowni BLAF architecten to niesamowity przykład, budowania z materiałów pochodzących z oddzysku . To potwierdza jak ponadczasowy i zarazem ekologiczny materiałem jest cegła. Cegłę po większości po rozbiórkach starych domów można wykorzystać do nowych budynków. Daleko nie trzeba szukać. po wojnie Warszawę odbudowywano z cegły rozbiórkowej z dolnego śląska. To ogromna wartość ekologiczna tego materiału.

gjg house BLAF Architecten
gjg house BLAF Architecten
gjg house BLAF Architecten
gjg house BLAF Architecten
gjg house BLAF Architecten
gjg house BLAF Architecten

Podsumowanie

Cegła w budownictwie zrównoważonym ma wiele korzyści dla środowiska. Od redukcji emisji gazów cieplarnianych po zmniejszenie zużycia energii i wydłużenie żywotności budynków. Dlatego też, w dążeniu do tworzenia bardziej ekologicznych i trwałych społeczności, warto rozważyć cegłę jako materiał budowlany pierwszego wyboru. Przegromną zaletą cegły zdecydowanie są jego wymiary. Można traktować je jako mały prefabrykat, i w perspektywie życia budynku, jego późniejszego recyklingu ma ogromne znaczenie. Uważam to z najważniejszą zaleta cegła w budownictwie zrównoważonym to trwałość, i mozliwość recyklingu.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania na temat zrównoważonego budownictwa z użyciem cegły, lub chciałbyś podzielić się swoimi doświadczeniami w tym zakresie. Proszę podziel się nimi w komentarzach poniżej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *